Nieruchomości w Hiszpanii

Nieruchomości w Hiszpanii

Z uwagi na ilość transakcji, przy których Kancelaria wspierała polskich inwestorów nabywających nieruchomości w Hiszpanii, jedną z jej specjalizacji pozostaje prawo nieruchomości w tym kraju.

Oferta obejmuje m.in.:

- zredagowanie właściwych pełnomocnictw notarialnych
- pomoc w uzyskaniu niezbędnego dla obcokrajowców numeru identyfikacji podatkowej (N.I.E.)
- analiza stanu prawnego nieruchomości:
- ustalenie tytułu prawnego dotychczasowych właścicieli i użytkowników wieczystych
- sprawdzenie stanu opłat i ewentualnych roszczeń osób trzecich
- sprawdzenie pozwoleń administracyjnych związanych z użytkowaniem nieruchomości
- analiza planów nowej zabudowy i podziału horyzontalnego
- sporządzenie lub analiza prywatnej umowy kupna sprzedaży
- sporządzenie, analiza, ewentualna modyfikacja notarialnej umowy kupna sprzedaży nieruchomości
- umówienie spotkania notarialnego w celu sfinalizowania transakcji
- w zależności od potrzeb klienta i miejsca czynności notarialnej istnieje możliwość asysty podczas czynności notarialnej wraz z tłumaczeniem symultanicznym
- pomoc w uiszczeniu podatków we właściwym Urzędzie Skarbowym
- dokonanie wpisu własności do Rejestru Nieruchomości (Registro de la Propiedad)
- pomoc w dokonaniu właściwych zmian w jednostkach administracyjnych
- pomoc w dokonaniu zmian w umowach z usługodawcami mediów

 

W razie, gdyby chcieli Państwo uzyskać wsparcie hiszpańskiego adwokata z zakresu hiszpańskiego prawa nieruchomości pozostajemy do Państwa dyspozycji:

Negocjacje

Zobacz:

 

Okupas w Hiszpanii: Jak uniknąć problemów z nielegalnymi mieszkańcami podczas zakupu nieruchomości w Hiszpanii?

Hiszpania, ze swoją słoneczną pogodą, pięknymi plażami i wyjątkową kulturą, jest atrakcyjnym miejscem do zakupu nieruchomości. Niemniej jednak, zakup nieruchomości w Hiszpanii, podobnie jak w innych krajach, może wiązać się z ryzykiem, zwłaszcza mając na uwadze zjawisko znane jako „okupas”. W kontekście hiszpańskiego prawa nieruchomości, termin „los okupas” odnosi się do osób lub grup, które…

Proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Umowa najmu nieruchomości (mieszkania) w Hiszpanii

Co do zasady procedura zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest zbliżona do procedury polskiej, jednak bez wsparcia prawnika może okazać się bardzo zagmatwana i spędzająca sen z powiek. Warto pamiętać o kilku podstawowych krokach, które każdy potencjalny kupujący będzie musiał się przejść. 1. Uzyskać N.I.E. N.I.E. (Número de Identidad de Extranjero) to numer identyfikacji obcokrajowca, który…

Podatki i koszty, które będziesz musiał ponieść przy sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii

Sprzedając mieszkanie w Hiszpanii musisz pamiętać, że tak jak i w Polsce, będzie się to wiązać z pewnymi wydatkami. Musisz być przygotowany na to, że koszty, które poniesiesz w trakcie takiej transakcji pojawią się zarówno przed, w trakcie jak i po sprzedaży. Wychodząc naprzeciw naszym klientom, przygotowaliśmy szczegółowe zestawienie listy podatków i kosztów, które należy…

Grunty rolne: wszystko, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz inwestować w Hiszpanii

Z uwagi na przyjazny klimat, plaże oraz piękne widoki, Hiszpania stała się jednym z najatrakcyjniejszych krajów na rynku nieruchomości w Europie. Coraz więcej obcokrajowców decyduje się inwestować w nieruchomości w Hiszpanii, zarówno dla celów prywatnych, jak i biznesowych. Wśród możliwości wejścia na hiszpański rynek nieruchomości coraz częściej spotyka się inwestycje w nieruchomości rolne. Temat ten…

Depozyt przy umowie najmu nieruchomości

Zawarcie umowy najmu nieruchomości powoduje powstanie pewnych praw i obowiązków zarówno po stronie wynajmującego, jak i najemcy. Jednym z obowiązków najemcy jest właśnie zapłata wynajmującemu depozytu (hiszp. fianza), który stanowi zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości na wypadek, gdyby najemca nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań lub gdyby stan nieruchomości uległ pogorszeniu w wyniku niewłaściwego użytkowania przez…

Przewodnik o obciążeniach w hiszpańskim rejestrze nieruchomości

Zakup domu – a zwłaszcza zakup domu w Hiszpanii – jest poważną decyzją, dlatego przed jej podjęciem warto podjąć właściwe kroki, aby bezpiecznie kupić nieruchomość. Oprócz skorzystania z usług hiszpańskiego adwokata czy agencji nieruchomości warto zasięgnąć jak najwięcej informacji dotyczących konkretnej nieruchomości – tutaj z pomocą przychodzi rejestr nieruchomości (Registro de la Propiedad), który jest…

Wynajem nieruchomości z prawem do nabycia własności

Najem nieruchomości w Hiszpanii

Umowa najmu z możliwością wykupu nieruchomości w Hiszpanii Umowa najmu nieruchomości może przewidywać możliwość jego nabycia przez najemcę w przyszłości (hiszp. el arrendamiento con opción de compra). Wynajem mieszkania z opcją nabycia prawa własności nieruchomości wydaje się być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem i ciekawą alternatywą dla klasycznej metody nabycia nieruchomości mającą korzyści zarówno dla właściciela nieruchomości,…

Umowa najmu nieruchomości (mieszkania) w Hiszpanii

Umowa najmu nieruchomości (mieszkania) w Hiszpanii

Wielokrotnie poruszaliśmy już tematykę inwestycji na rynku nieruchomości, jednak w niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu kwestię wynajmu mieszkania. Artykuł może okazać się przydatnym nie tylko osobom, które dokonały zakupu nieruchomości w celu jej późniejszego wynajęcia, ale także tym, którzy chcieliby wynająć mieszkanie w Hiszpanii i dotyczy zarówno najmu długoterminowego, jak i tzw. najmu wakacyjnego. Podstawą…

Nieruchomości z przejęć bankowych w Hiszpanii

Dom w Hiszpanii

Nieruchomości położone w Hiszpanii cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów, jednak ich ceny – szczególnie na wybrzeżu – są dość wysokie. Ciekawą alternatywą mogą okazać się mieszkania z przejęć bankowych w Hiszpanii, które sprzedawane są często po cenie odpowiadającej wartości hipoteki, jaką są obciążone. Domy w Hiszpanii zajęte przez banki wystawiane są na licytacji…

Podatki w Hiszpanii

Zgodnie z artykułem 31 Konstytucji Hiszpanii każdy obywatel ma obowiązek uiszczania podatków, z kolei artykuł 133 w ustępie 1 stanowi, że w pierwszej kolejności władztwo ustanawiania podatków należy do państwa, w drugiej kolejności – do Wspólnot Autonomicznych i władz lokalnych. Warto pamiętać, że Wspólnoty Autonomiczne mają prawo do ustanawiania i pobierania podatków, jednak zgodnie z…

Jak uzyskać kredyt hipoteczny w Hiszpanii?

W obecnej sytuacji eksperci spodziewają się spadku cen na hiszpańskim rynku nieruchomości (szczególnie na rynku wtórnym). W poprzednich artykułach pisaliśmy o tym jak krok po kroku dokonać zakupu nieruchomości w Hiszpanii, jednak niewiele osób może pozwolić sobie na zakup gotówkowy – zdecydowana większość musi zmierzyć się z koniecznością uzyskania kredytu. Najczęstszą formą zabezpieczenia w przypadku…

Czym jest tzw. Cláusula Suelo?

Cláusula Suelo Klauzula ta, nazywana niekiedy Suelo Hipotecario (w dosłownym tłumaczeniu na język polski – klauzula dolnego progu), jest klauzulą stosowaną w umowach o zmiennej stopie procentowej wpływającą na oprocentowanie kredytu hipotecznego. Ustanawia minimalny limit odsetek, które będą miały zastosowanie nawet jeśli stopa procentowa kredytu spadnie. Klauzula jest niezwykle korzystna dla banku, dlatego tak chętnie…

Pełnomocnictwo w Hiszpanii

Obecna sytuacja wywołana epidemią koronawirusa COVID-19 wpłynęła na codzienne życie wszystkich obywateli większości krajów na świecie. W związku z tym, że hiszpański rząd wydał dekret zakazujący wychodzenia z domów w trosce o bezpieczeństwo obywateli, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na instytucję pełnomocnictwa, dzięki której będą Państwo mogli dokonać pewnych formalności na odległość. W niektórych przypadkach udzielenie…

Aliud pro alio, czyli wydanie towaru innego niż umówiony

Z aliud pro alio mamy do czynienia przy umowie sprzedaży w sytuacji, gdy sprzedawca wydał kupującemu rzecz inną niż przewidziana w umowie. Problem związany z tą kwestią wynika z braku wyraźnej regulacji i w konsekwencji, sporu w doktrynie – czy wówczas należy uznać, że strona wywiązała się z umowy i dopełniła obowiązku wydania rzeczy czy…

Czym jest umowa rezerwacyjna nieruchomości w Hiszpanii (contrato de reserva)?

Nieruchomości położone na terytorium Półwyspu Iberyjskiego cieszą się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, natomiast kupujący zobowiązuje się tę rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy uzgodnioną cenę. Należy jednak pamiętać, że zakup nieruchomości to złożony proces,…

Nota simple (odpis zwykły z hiszpańskich ksiąg wieczystych)

Nota simple, czyli odpis zwykły z hiszpańskich ksiąg wieczystych, to jeden z najprostszych sposobów uzyskania podstawowych informacji o nabywanej nieruchomości w Hiszpanii.   Jeśli szukasz nieruchomości w Hiszpanii, to nota simple będzie jednym z najważniejszych dokumentów, które należy uzyskać przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji związanej z daną nieruchomością. Nota simple jest dokumentem, w którym znajdziemy informację…

Ustawa o kredycie hipotecznym – nowa regulacja (Ley de Crédito Inmobiliario 5/2019)

Nowa regulacja dotycząca kredytów hipotecznych w Hiszpanii Już od marca tego roku w Hiszpanii głośno było o nowej ustawie regulującej zasady udzielania kredytów hipotecznych, zwanej Ley de Crédito Inmobiliario 5/2019. Stanowi ona implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi, która…

Nieruchomość w Hiszpanii a obowiązki podatkowe dla nierezydentów

Jesteś właścicielem nieruchomości w Hiszpanii, który mieszka w innym państwie? Sprawdź jakie ciążą na tobie obowiązki podatkowe z tytułu posiadania takiej nieruchomości, zarówno tej do użytku własnego, jak i wynajmowanej. Wśród danin, o których powinieneś pamiętać wskazać należy na: podatek od nieruchomości – Impuesto sobre Bienes Inmuebles (IBI), podatek dla nierezydentów – Impuesto sobre la…

9 powodów dla których warto skorzystać z pomocy adwokata w procesie zakupu nieruchomości

Hiszpania – cel inwestorów Nieruchomości położone na Półwyspie Iberyjskim to coraz popularniejszy cel inwestycyjny. Osoby dysponujące wolnym kapitałem rozważają zakup nieruchomości w Hiszpanii zarówno z myślą o posiadaniu atrakcyjnego lokalu na wakacje, jak i czerpaniu korzyści z wynajmu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wiąże się to z szeregiem obowiązków, których niedopatrzenie często kończy…

Contrato de arras – hiszpańska umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Półwysep iberyjski to miejsce, które kusi przyjemnym klimatem, ciekawą kulturą, wspaniałą przyrodą i fantastyczną gastronomią. To jednak nie wszystko. Niezwykle zachęcające są również ceny nieruchomości w Hiszpanii. Każda osoba, która myśli o nabyciu nieruchomości w Hiszpanii powinna zapoznać się z pojęciem contrato de arras, czyli hiszpańskiej umowy przedwstępnej. Rodzaje contrato de arras Z punktu widzenia…

Obowiązki właścicieli nieruchomości zgodnie z Ustawą o własności horyzontalnej (Ley de Propiedad Horizontal)

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości w Hiszpanii, to poza wynikającymi z tego uprawnieniami, wiążą się z tym również obowiązki wynikające z Ustawy o własności horyzontalnej. Obowiązki właścicieli hiszpańskich nieruchomości zgodnie z Ustawą o własności horyzontalnej: W większości budynków istnieją części odrębne (lokale mieszkalne, lokale gospodarcze, miejsca parkingowe) oraz części wspólne (klatki schodowe, windy, korytarze, ściany nośne…

Formy płatności za nieruchomość w Hiszpanii

Cena stanowi wynagrodzenie wypłacane sprzedawcy, przy zakupie nieruchomości (domu, lokalu, budynku, gruntu) i jako taka jest podstawowym elementem umowy sprzedaży (essentialia negotii). Nie powinno się jej płacić, bez uprzedniego sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości (due diligence) i dokonania innych czynności sprawdzających. Jeśli chodzi o formy płatności za nieruchomość w Hiszpanii, możemy wyróżnić następujące: a) Wpłata zaliczki…

Nieruchomości w Hiszpanii: klauzula wyłączności (cláusula de exclusividad) w umowie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Nieruchomości w Hiszpanii

W Hiszpanii jedną z najczęściej spotykanych klauzul w umowach o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest tzw. klauzula wyłączności (cláusula de exclusividad). Poprzez takie zastrzeżenie, agencja nieruchomości, na której spoczywa wykonanie niezbędnych kroków w celu pozyskania nabywcy nieruchomości, ma pewność, że będzie jedynym podmiotem, który może pośredniczyć w transakcji, bez możliwości zaangażowania do tego zadania innej…

Koszty i podatki związane z kupnem nieruchomości w Hiszpanii

Zapłata podatków związanych z kupnem nieruchomości w Hiszpanii. Przed dokonaniem zakupu, należy wziąć pod uwagę fakt, że zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości pociąga za sobą obowiązek zapłaty podatków. Aby nie być zaskoczonym ich wysokością, warto wcześniej obliczyć należną kwotę. Podstawą wyliczenia wysokości należnych podatków będzie cena zawarta w treści aktu notarialnego przeniesienia własności. Jednakże, jeśli cena…

Podpisanie umowy sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii

Podpisanie umowy sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii Podobnie jak w Polsce, w Hiszpanii, zawierając umowę sprzedaży nieruchomości sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy oraz wydać mu rzecz, natomiast kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy wskazaną cenę. Podpisanie umowy sprzedaży nieruchomości oznacza złożenie formalnego oświadczenia woli, a następnie, z jednej strony, przekazanie nieruchomości…